Top

Nové BMW X5

Príťažlivé off-roadové prvky a nesporné výkony v teréne spojené s prémiovými vlastnosťami a s nezameniteľnou dynamikou značky BMW. To boli pred dvadsiatimi rokmi hlavné idey pri prvom predstavení vozidla značky BMW, ktoré definovalo novú kategóriu Sports Activity Vehicle (SAV). Prvým vozidlom tohto druhu bol model BMW X5. Stal sa tak zakladateľom a tvorcom modelového radu BMW X a trhovým lídrom v segmente prémiových vozidiel s pohonom všetkých kolies. Tento status si udržiava podnes.

Koncepcia vozidla a dizajn.

Zakladateľ rodiny BMW X.

Zo všetkých troch generácií modelu BMW X5 sa predalo 2,2 milióna vozidiel. Nová generácia prináša v oblasti dizajnu a technológií opäť niečo pokrokové. Nové BMW X5 sa bude opäť vyrábať v americkom závode v meste Spartansburg v Južnej Karolíne. Toto špecializované centrum pre modely BMW X zaobstaráva výrobu modelov BMW X3, BMW X4, BMW X6 a do zoznamu čoskoro pribudne aj BMW X7. Nové BMW X5 príde na svetové trhy v novembri 2018.

Nový dizajnový jazyk vyjadruje robustnú sebadôveru a autoritu.

Rázvor sa oproti predchodcovi predĺžil o 42 mm (teraz má 2 975 milimetrov), dĺžka pridala 36 mm (na 4 922 milimetrov), ďalších 66 mm šírka (teraz 2 004 milimetrov) a výška narástla o 19 mm (na 1 745 milimetrov), čo dodáva novému BMW X5 impozantný vzhľad ako aj výrazne väčší priestor pre pasažierov a ich batožinu. Najnovšie BMW X5 zostáva vzorom proporcií pre SAV, no zdržanlivý dizajnový jazyk – čisté plochy a precízne línie zdôrazňujúce robustnosť vozidla, elegantný postoj a svalnatá autorita – je nový. Výrazne tvarovaná kapota, krátky predný previs, jemne šesťuholníkové blatníky a dynamická linka strechy sú ďalšími prvkami, ktoré odkazujú na športový, no zároveň robustný charakter nového BMW X5.

Najpríťažlivejšou súčasťou prednej časti sú široké obličky BMW s jednodielnym rámikom. Nové BMW X5 sa bude štandardne dodávať s LED svetlometmi, na požiadanie s laserovými svetlometmi BMW Laserlight s adaptívnymi LED svetlometmi Adaptive LED Headlights. Tento systém využíva svetelný lúč laserových svetiel, aby zlepšil funkciu diaľkových svetiel. Výsledkom je svetelný dosah neoslňujúcich diaľkových svetiel do vzdialenosti 500 metrov. Výnimočným dizajnovým prvkom sú modré elementy v tvare X, ktoré rozdeľujú typické dvojité šesťuholníkové svetelné zdroje.

Interiér a výbava.

Moderné, jasne štruktúrované a elegantné povrchy vyžarujú v interiéri nového BMW X5 veľkorysý pocit priestoru. Prední aj zadní pasažieri si tak užívajú pobyt v exkluzívnej atmosfére. Palubnú dosku narúšajú horizontálne línie doplnené o pokovované prvky, čo umocňuje šírku interiéru. O vynikajúci celkový pocit z očarujúco veľkého vnútorného priestoru sa starajú aj pokovované široké interiérové lišty či stredová konzola, ktorá stúpa až k palubnej doske.

Moderná atmosféra dopĺňa exkluzívny zážitok z jazdy.

Zvýšená pozícia sedenia, palubná doska zameraná na vodiča a nový vzhľad a usporiadanie ovládacích prvkov ponúkajú osobe za volantom najlepší možný prehľad nad dianím a umožňujú mu naplno sa venovať úlohám spojeným s riadením. Plne digitálna prístrojová doska a kontrolný displej sú prepojené vizuálne rovnakým vzhľadom a využívajú rovnakú grafiku. Na stredovej konzole sa nachádza ovládač iDrive Controller, novo tvarovaný volič automatickej prevodovky a všetky ostatné ovládače potrebné pre jazdu vrátane ovládača jazdného zážitku, štartovacieho tlačidla a tlačidiel na ovládanie vzduchového odpruženia či terénnych režimov (ak sú vo výbave vozidla). Podobne je poruke aj nový ovládač klimatizácie a kúrenia, tlačidlami sa ovláda aj osvetlenie nového modelu BMW X5.

Odlišný vzhľad interiéru verzií xLine a M Sport.

Verzie xLine a M Sport prichádzajú so špecifickými prvkami interiéru, ktoré vytvárajú nezameniteľnú atmosféru. Zariadenie interiéru verzie xLine podčiarkuje robustnú všestrannosť a luxusnú atmosféru, zatiaľ čo verzia M Sport zlepšuje dynamické vlastnosti. Obe línie výbavy sa od základnej výbavy odlišujú kontrastným prešívaním sedadiel a osvetlenými prahmi dverí, ktoré sa líšia v závislosti od výbavy. Verzia M Sport dostala volant M Sport, antracitový strop od BMW Individual, špecifické pedále M, opierku na nohy M, prúžky na sedadlách plus exkluzívne hliníkové obklady interiéru Aluminium Tetragon.

Inovácie zamerané na predstavenie pohodlia a vyššej miery luxusu.

Medzi nové prvky navrhnuté pre zvýšenie pohodlia a pocitu luxusu na palube nového BMW X5 patria 4-zónová klimatizácia či panoramatická presklená strecha. Jej plocha je o 30 percent väčšia než v prípade predchodcu. Panoramatická strecha Sky Lounge vytvára po zotmení veľmi špeciálny efekt hviezdnej oblohy, o čo sa stará 15 000 LED svetelných bodov. Farebná schéma tohto náladového osvetlenia sa dá nastaviť podľa aktuálnych predstáv. Na požiadanie dodávané náladové osvetlenie obsahuje aj uvítací svetelný koberec Welcome Light Carpet. Ten po otvorení alebo odomknutí dverí osvetľuje okolie vstupu do vozidla. Ďalšou súčasťou je dynamické osvetlenie interiéru Dynamic Interior Light, ktoré v presne definovaných momentoch vydáva pulzujúce svetlo. Aktivuje sa vo výplni dverí či v otváraní dverí pri bežiacom motore a na prístrojovej doske pri prichádzajúcom hovore.

Všestranná variabilita: dvojdielne veko batožinového priestoru, tretí rad sedadiel.

Spolu s vyššou mierou komfortu a exkluzivity sa zvýšili aj možnosti variability. Operadlá zadných sedadiel delené v pomere 40 : 20 : 40 zvyšujú po svojom sklopení objem batožinového priestoru zo 645 dm3 na 1 860 dm3. Pre zlepšenie nakladania má nové BMW X5 dvojdielne veko batožinového priestoru. Ak je súčasťou výbavy prvok Komfortný vstup, dajú sa obe časti ovládať bezdotykovo. Kryt batožinového priestoru sa dokáže elektronicky zapustiť do dna batožinového priestoru (očakáva sa dostupnosť od 12/2018).

Ak sa vo vozidle nachádza na požiadanie dodávaný tretí rad sedadiel, môžu si záujemcovia rozšíriť výbavu vozidla aj o elektricky ovládané posúvanie zadných sedadiel. Ovládací panel v batožinovom priestore umožňuje posúvanie sedadiel v druhom rade a sklápanie operadiel sedadiel v druhom a treťom rade. Sedadlá v druhom rade sa navyše môžu naklopiť, aby uľahčili nastupovanie a vystupovanie z tretieho radu sedadiel.

Motorizácie prispôsobené pre radosť z jazdy.

Nové BMW X5 sa od začiatku predaja predstaví s dvoma benzínovými a dvoma naftovými motormi ostatnej generácie. Na čele bude BMW X5 xDrive50i (nebude dostupný v Európe), v ktorom sa predstaví prepracovaný motor V8. Súčasťou otváracej ponuky bude aj model BMW M Performance. Model BMW X5 M50d poháňa radový 6-valcový naftový motor so štvoricou turbodúchadiel. Radový 6-valec sa nachádza aj pod kapotou modelov BMW X5 xDrive40i a BMW X5 xDrive30d. Všetky pohonné jednotky sa spájajú s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic, o spoľahlivý prenos výkonu na vozovku sa na ceste aj v teréne stará inteligentný pohon všetkých kolies BMW xDrive.

Radový benzínový 6-valec s nenapodobiteľným hladom po otáčkach.

Pohonná jednotka v novom modeli BMW X5 xDrive40i sa hrdí schopnosťou ľahkého vytáčania do vysokých otáčok, čím sa vyznačujú všetky radové 6-valcové motory od BMW. Dopĺňa ju veľmi rýchla odozva na pokyny plynového pedálu. Trojlitrový motor využíva turbodúchadlo twin-scroll a technológiu priameho vstrekovania benzínu. Jeho maximálny vstrekovací tlak 350 bar zabezpečuje extrémne presné dávkovanie paliva. Radový 6-valec dodáva maximálny výkon 250 kW (340 k) v rozsahu od 5 500 do 6 500 ot./min, zatiaľ čo krútiaci moment 450 Nm čaká na vypustenie medzi 1 500 až 5 200 ot./min. Nové BMW X5 xDrive40i zvládne šprint z 0 na 100 km/h za iba 5,5 sekundy. Priemerná spotreba paliva sa pohybuje medzi 8,8 – 8,5 l/100 km*, zatiaľ čo hodnoty emisií CO2 dosahujú 200 – 193 g/km*.

Model BMW M Performance s dostatočne výkonným naftovým motorom.

Výkon nového modelu BMW X5 M50d pulzuje z výnimočného naftového motora umiestneného pod jeho kapotou. Radový 6-valcový motor modelu BMW M Performance dodáva z objemu 3,0 litra špičkový výkon 294 kW (400 k) pri 4 400 ot./min. a maximálny krútiaci moment 760 Nm medzi 2 000 až 3 000 ot./min. Nový model BMW X5 M50d vystrelí z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. Pri takomto výkone si vystačí s kombinovanou spotrebou 7,2 – 6,8 l/100 km* a do ovzdušia vypustí iba 190 – 179 g CO2/km*.

Výnimočná spotreba aj krútiaci moment: naftový motor v BMW X5 xDrive30d.

Nový model BMW X5 xDrive30d poháňa radový šesťvalcový naftový motor s objemom 3,0 litra. Na prepĺňanie využíva jedno turbodúchadlo s variabilnou geometriou lopatiek. Vstrekovací systém common-rail plní spaľovacie komory palivom pod tlakom 2 500 bar. Maximálny výkon 195 kW (265 k) je k dispozícii pri 4 000 ot./min., zatiaľ čo maximálny krútiaci moment 620 Nm vrcholí medzi 2 000 až 2 500 ot./min. Pohonná jednotka v novom modeli BMW X5 xDrive30d dosahuje aj vynikajúce vyváženie medzi výkonom a spotrebou. Rýchlosť 100 km/h dosahuje už za 6,5 sekundy, pričom sa vyznačuje priemernou spotrebou 6,8 až 6,0 l/100 km*, čo zodpovedá 179 až 158 g CO2/km*.

Osemstupňová prevodovka Steptronic so športovejším radením.

Všetky motory dostupné pre nový model BMW X5 sa spájajú s novou a vylepšenou verziou 8-stupňovej prevodovky Steptronic. Jej širší rozsah prevodových pomerov a nová ovládacia elektronika pomáhajú k zvýšeniu celkovej účinnosti pohonného reťazca. Nové tlmiče kmitov potláčajú nerovnomerné otáčky motora a prešmykovanie meniča, čo zvyšuje komfort. Upravené ovládanie hydrauliky umožňuje športovejšiu zmenu rýchlostí.

Úloha maximálnej trakcie, ovládateľnosti a smerovej stability nového modelu BMW X5 pripadla na ostatnú generáciu inteligentného pohonu všetkých kolies BMW xDrive. Ten je teraz schopný oveľa rýchlejšie a precíznejšie rozdeliť krútiaci moment medzi predné a zadné kolesá podľa aktuálnej situácie. Pre zvýšenie účinnosti sa plný výkon presúva na zadné kolesá iba vtedy, keď je pohon všetkých kolies nevyhnutný.

Nový systém podvozka zlepšuje terénne schopnosti, športové vlastnosti a komfort.

Technika podvozka dopĺňa dizajn vozidla. Na prednej náprave využíva dvojité trojuholníkové ramená, vzadu je to päťprvková náprava. To znamená splnenie všetkých podmienok pre maximálnu trakciu v teréne ako aj na bežných cestách. Nové SAV prichádza už v základnej výbave s elektronicky ovládanými tlmičmi Dynamic Damper Control, ktoré vylepšujú dynamiku ovládania a zároveň zvyšujú komfort pruženia a jazdy. Vodič si môže ovládačom jazdného zážitku vybrať z dvoch nastavení – pre komfortnejší alebo športovejší jazdný štýl. Štandardnou súčasťou nového modelu BMW X5 M50d je špeciálne nastavená kinematika a uloženie tlmičov, individuálne nastavené tlmiče a pružiny ako aj 21-palcové disky kolies z ľahkých zliatin M so zmiešanými rozmermi pneumatík. Na mieru zvolená konfigurácia zvyšuje ovládateľnosť a precíznosť riadenia modelu BMW M Performance, umožňuje rýchlejší prejazd zákrutami a upravuje reakcie vozidla.

Zákazníci si prvý raz môžu výbavu vozidla z rodiny BMW X rozšíriť o balík Off-Road. Je dostupný pre všetky verzie okrem modelu BMW X5 M50d a obsahuje odolnú ochranu podvozka v prednej aj zadnej časti vozidla, adaptívne vzduchové odpruženie a elektronicky ovládanú zadnú uzávierku diferenciálu. Súčasťou balíka Off-Road je aj špeciálna grafika prístrojovej dosky a stredovej obrazovky Control Display ako aj špeciálny ovládač na stredovej konzole na výber jedného zo štyroch jazdných režimov. Vodič tak môže zvoliť ideálne nastavenie svetlej výšky, systému xDrive, reakcie na plyn, režimu prevodovky a systému DSC, aby čo najlepšie prešiel cez povrchy ako piesok, skaly, štrk či sneh.

Mám záujem o bližšie informácie

Vyplňte tento krátky formulár a my vám zodpovieme vaše otázky.Viac informácií
Viac informácií

LION CAR s.r.o.

Nám. Ľ. Štúra 31, 974 01 Banská Bystrica
Prevádzka: Partizánska cesta 83,
974 01 Banská Bystrica

+421 48 471 8888 lioncar@lioncar.sk

IČO: 36053961
DIČ: 2020089929
IČ DPH: SK7120000063

Dnes máme otvorené

Predaj

8:00 - 12:00

Servis BMW

zatvorené

Servis Nissan Peugeot, Citroen

8:00 - 12:00

Náhradné diely

8:00 - 12:00

Jazdené vozidlá

po dohode